AĞIZ (ve vücut) KOKUSU ÖLÇME CİHAZI

HALİTOMETRE + OLFAKTOMETREHalitosis ölçen halitor
Halitor ağız kokusu ölçüm cihazıdır.
Halitor 4 elektrokimyasal sensorlu taşınabilir bir halitometredir.
Halitor ağız (ve diğer) kokuları ve koku alma duyusunu ölçmeye yarar
ağız kokusuhalitosis ağız kokusuHalitor 4 gaz ağız kokusu ölçen cihaz

Ağız kokusunu anlamak
Ağız kokusu baş ağrısı gibidir. Hasta ağız kokusu var diyorsa vardır. Hekimin bir ağrıya aritmetik ölçüm yapması zordur. Belirli bir koku seviyesinin (hele ki belirli bir gaza ait koku seviyesinin) aritmetik sınırlara göre koku var/yok şeklinde etiketlemek, gün içerisinde sürekli olarak (her 120 saniyede) değeri değişen kokuyu ölçerek ve bu sayılara bakarak teşhis koymak doğru değildir. Bu sebeple halitometreler teşhis amacı ile kullanılmazlar. 3 amaç ile kullanılırlar:
1-    Doğrulamak
2-    Karşılaştırmak
3-    İzlemek
Halitor bu amaçla düşünüldü ve üretildi.
ağız kokusu ölçen cihaz

Halitor'un dünya pazarında satılmakta olan popüler halitometrelere karşı üstünlükleri şunlardır.
        1- diğer halitometreler H2S benzeri kükürtlü gazlar içindir. Halbuki ağız kokusu kükürtlü gazlardan ibaret değildir. Organik ve azotlu gazlar da ağız kokusuna katılmaktadır. Halitor diğer gazları da tespit eder ve okur
        2- İki konumda çalışabilir. Ölçüm konumunda yaklaşık 1 dakikada ölçüm tamamlanır. Sıfırlama konumunda saniyeler içerisinde sıfırlanır. Yeni bir ölçüm yapmaya hazır hale gelir. Kalabalık poliklinklerde Halitor ile seri muayene yapmak mümkündür. Diğer halitometreler gibi neredeyse yarım saate varan beklemelere gerek kalmaz.
        3- Diğer halitometrelerde loş oda veya ışığa karşı ölçüm yapılırken ekran algılaması zayıftır. Halitor'un panel göstergesi ışıklıdır.
        4- Kullanışlı dizaynı vardır. Diğer halitometrelerde hastadan uzak tarafta ölçme borusu yer almaktadır. Cihazın kullanıcı göz seviyesine açılandırması yoktur. Halitor'u bir diş hekimi dizayn ettiği için hasta başında olabilecek en konforlu dizayna sahiptir ve kullanıcının konumuna göre en uygun göz açılanması verilebilecek ayakları vardır.
        5- Halitor, olfaktometre (koku algısı ölçen cihaz) olarak da kullanılabilmesi için tahliye deliği kontrollu bir şekilde kullanıcının insiyatifine bırakılmıştır. Bu tasarım dünyada bir ilktir.
       6- Bütün halitometreler içine salya kaçtığı için bozulur. Halitor'da filitre koruması vardır. Kaza ile 16 ml ye kadar salya emilse bile (üreticiye yollayıp temizletmek şartı ile) Halitor'a hiç bir zarar vermez. Bu özellik dünyada bir ilktir.
halitosis halitor

Halitor'un kullanılması (tanıtım el kitapçığı-indir)
Halitor pirize takılır, arka panelden cereyan açılır, pompa bir defaya mahsus olmak üzere yarım saat kadar boşta çalıştırılır. Giriş ucuna hava borusu ve pipet takılır, bireyin ağzına pipet yerleştirilir. Başla düğmesiyle ölçme başlatıldığında ön paneldeki ekranda 4 ağız kokusu gazına ilişkin parametreler değişmeye başlar. Bitir düğmesine basıldığında ekrandaki değerler sabitlenir ve okunur. Bu işlemler yaklaşık 1 dakika içerisinde tamamlanır. Cihaz sıfırla düğmesine basılarak konumuna alınır. Bir kaç dakika sonra yeni bir ölçüm yapmaya hazırdır.

Şunları bilmek isteyebilirsiniz
Ağız kokusu nedir? çeşitleri ?   Ağız kokusu gazları nelerdir?   Ağız kokusu nasıl ölçülür   Nefes kokusu nedir ?   Ağız kokusunun ülkemizde bu günkü durumu   Ağız kokusu kitabı   Ağız kokusu köprü gövdesi ilişkisi   Ağız kokusu Helicobacter pylori ilişkisi   Ağız kokusu nasıl tedavi edilir   Ağız kokusu ölçen cihazlar- halitometreler   Subjektif ağız kokusu


ENGLISH


Diğer marifetlerim                  Murat Aydın Diyorki                     Ziyaretçi defterim                Gündemim               ePosta

Dr. Murat Aydın
Kaynak bildirirseniz bu sitede gördüğünüz her şeyi alabilirsiniz. Bu siteden kaynak bildirmeden (ç)alıntı yapılması durumunda hakkınızda yasal yollara baş vurulabilir.
Bu Cihaz insan sağlığını düzeltmez,iyileştirmez, hiç bir hastalığa iyi gelmez. Hastalıklara veya belirtilerine karşı etkili değildir, hastalıktan korumaz. Bu cihaz doktorun klinik enstrümanıdır.
Buradaki bilgiler destek sağlamak içindir. Muayene, tanı ve teşhis yerine geçmez.